O inkontinenci

Za inkontinenci se označuje stav, při kterém není tělo schopno samo udržet moč nebo stolici. Přestože v České republice podle odhadů postihuje inkontinence kolem půl milionu lidí, je únik moči opředen mýty a společnost má často nesprávnou představu. Ať už inkontinencí sami trpíte, nebo se staráte o člověka s únikem moči, je důležité, abyste měli správné informace. 

Příčiny

Představa, že únik moči postihuje jen starší pacienty, je mylná. S inkontinencí se potýkají ženy i muži všech věkových kategorií. Nedostatečná kontrola nad močovým měchýřem nebo svěračem, může mít mnoho příčin. Nejčastější faktory jsou:

Druhy inkontinence

Popis případů a situací, při kterých k úniku dochází, je pro lékaře zásadní pro určení druhu a stupně inkontinence a následného doporučení léčby. Odborníci typicky rozeznávají následující druhy inkontinence moči:

Stupně inkontinence

Jak už víme, únik moči má mnoho příčin a projevů. Existují tři stupně, jejichž pomocí se určuje závažnost inkontinence. Stanovuje je lékař na základě vyšetření a rozhovoru s pacientem. Stupnice pomáhá s určováním léčebných postupů a předpisem inkontinenčních pomůcek. Závažnost se posuzuje podle množství uniklé moči v mililitrech za 24 hodin.