Jak řešit inkontinenci

U každé zdravotní obtíže je důležité, kdy si začnete problém uvědomovat a rozhodnete se ho řešit. Ani inkontinence není výjimkou. Přečtěte si, jaké kroky můžete podniknout. 

#jsemvsuchu

Mluvte se svým lékařem

V první řadě je důležité se o inkontinenci co nejdříve poradit s lékařem. Jen odborník vám může doporučit správný postup léčby, sdělit důležité informace a předepsat pomůcky pro zvládání nechtěných úniků moči nebo stolice.

Inkontinence je pro mnohé pacienty velmi citlivé téma. Promluvte si s lékařem, kterému důvěřujete a pokuste se během rozhovoru popsat potíže.

Obrátit se můžete na:

Lékař vám na základě vyšetření stanoví tzv. stupeň inkontinence. Na základě toho určí postup léčby a předepíše inkontinenční pomůcky.

Léčba

Podle určeného stupně a druhu inkontinence doporučí lékař vhodnou léčbu. 

Můžete se setkat jedou z následujících metod, nebo jejich kombinací:

Je třeba se připravit se na to, že ke zmírnění nebo vymizení potíží nedojde hned. Účinek cvičení se může začít projevovat po 2-3 měsících, ale je pravděpodobné, že lékař doporučí cviky praktikovat dlouhodobě, aby opět nedošlo k ochabnutí svalů. 

Vedle samotné léčby provázejí pacienty s inkontinencí také speciální pomůcky.

Zvolte správné inkontinenční pomůcky

Pro pacienty trpící inkontinencí dnes existuje široký výběr absorpčních pomůcek. Nejčastěji se jedná o inkontinenčí vložky pro ženy i muže nebo inkontinenční kalhotky. 

Liší se od sebe savostí, prodyšností nebo anatomickým tvarováním. Výběr kvalitních pomůcek je pro pacienta velmi důležitý. Lékař pomůže podle situace pacienta vybrat správné pomůcky a vypsat poukaz na 1, 2 nebo 3 měsíce.  

U předpisů inkontinenčních pomůcek existují limity zdravotních pojišťoven. Lékař může pacientovi předepsat maximálně 150 kusů inkontinenčních pomůcek na měsíc. Od stupně inkontinence se také odvýjí maximální příspěvek pojišťovny na pomůcky, a to: 

I. stupeň (lehká inkontinence): pojišťovna přispívá až 450 Kč za měsíc,
II. stupeň (střední inkontinence): pojišťovna přispívá až 900 Kč za měsíc,
III. stupeň (těžká inkontinence): pojišťovna přispívá až 1700 Kč za měsíc.

Pokud pacient spotřebuje předepsané množství pomůcek dříve, musí si dokoupit pomůcky ve volném prodeji bez příspěvku pojišťovny a počkat na další možnost předpisu poukazu. 

Kromě inkontinenčních pomůcek je možné používat také kosmetiku k inkontinenci jako jsou například krémy a gely na zklidnění citlivé pokožky, zinková mast nebo krémy proti opruzeninám. Tato kosmetika je volně prodejená a lékař ji nemůže předepsat. 

Cvičte a upravte životosprávu

Kegelovy cviky a technika Pelvicore jsou nejen uznávanou metodou léčby inkontinence, ale slouží i jako prevence. Cviky nejsou fyzicky vyčerpávající a jsou tak vhodné i pro straší osoby. 

Celkový zdravotní stav také výrazně ovlivňují riziko úniku moči. U lidí s nadváhou může docházet k rychlejšímu oslabení pánevních svalů. Snížení tělesné váhy už o 10 % může vést ke zmírnění příznaků.

V neposlední řadě se zaměřte na životosprávu. Měli byste se vzdát kouření, pití alkoholu, kávy a vynechat i kyselé ovocné šťávy.

Pitný režim ale naopak nijak neomezujte. Představa, že únik moči zmizí, když nebudete přijímat tekutiny, je mylná. Dospělý trpící inkontinencí by měl vypít 1,5 – 2 litry tekutin denně – nejlépe vody nebo čaje.