Mýty a fakta

Inkontinence stále nepatří mezi témata, která bychom byli zvyklí řešit ve společnosti nebo i v rodině. Pacienti se často o problémech stydí hovořit a s postupujícím problémy se straní společnosti. Podle odhadů se lékařům svěří jen 30 – 40 % všech lidí s tímto zatížením. I proto mohou vznikat mylné představy o možnostech řešení a léčby. A právě jejich vyvrácení považujeme za důležité.

Co o inkontinenci (ne)platí

Nepravda

Inkontinence postihuje jen starší lidi a ženy.

Pravda

S inkontinencí se setkávají ženy i muži všech věkových kategorií, vyloučena není ani u dětí. U starších lidí se objevuje častěji kvůli tělesným změnám. Ženy zase mohou trpět únikem moči po porodu v důsledku oslabení pánevních svalů.

Na únik moči stačí použít menstruační vložky.

I když se může zdát, že menstruační vložky mohou být vhodné například pro slabší projevy inkontinence, opak je pravdou. Menstruační pomůcky nejsou určené k absorpci moči. Rychleji se nasají, mohou začít brzy protékat, nemají schopnost tlumit zápach močoviny a nejsou určeny pro muže. Inkontinenční vložky, které jsou pro únik moči uzpůsobené, mohou nosit ženy i muži a může je předepsat lékař. Pacient pak nemusí hradit plnou cenu inkontinenčních pomůck.

Inkontinenci nelze zmírnit, nebo se jí zcela zbavit

Existuje mnoho účinných možností léčby inkontinence, které mohou pomoci překonat tento problém a vrátit se ke stávajícímu stylu životu. Je důležité hovořit s lékařem o možnostech léčby a informovat se vhodných pomůckách, cvicích a úpravě životního stylu. Podle statistik může až 80 % pacientů s inkontinencí dosáhnout významného zlepšení nebo dokonce úplného vyléčení prostřednictvím vhodné léčby. Vyléčení závisí na úspěšnosti léčby a dodržování lékařských doporučení.

Lidé trpící inkontinencí musí změnit styl života.

Inkontinence nemusí nutně znamenat změnu životního stylu. Díky pomůckám a správné léčbě se mohou pacienti rychle vrátit do společenského života nebo třeba ke sportu. Lékař může také doporučit speciální cviky na posílení pánevních sval nebo úpravu stravy, které může zahrnovat omezování kofeinu, alkoholu a kyselých potravin a nápojů.

Je lepší, když si pomůcky zařídím sám/sama.

Pokud si lidé postižení inkontinencí kupují pomůcky sami bez lékařského předpisu, nese to s sebou hned několik nevýhod. Přichází o možnost konzultace svého případu s lékařem, který může nabídnout jiný typ pomůcky nebo doprovodnou léčbu. Dalším faktorem jsou finance. Za pomůcky, které si pacient kupuje v lékárně, hradí plnou cenu. Pokud svou situaci řeší s lékařem, mohou dostat s ohledem na stanovený inkontinenční stupeň příspěvek od zdravotní pojišťovny. Výše příspěvků na inkontinenční pomůcky podle stupňů:
I. stupeň (lehká inkontinence): pojišťovna přispívá až 450 Kč za měsíc
II. stupeň (střední inkontinence): pojišťovna přispívá až 900 Kč za měsíc
III. stupeň (těžká inkontinence): pojišťovna přispívá až 1700 Kč za měsíc

Když nebudu pít, únik moči se zmírní.

To je bohužel častý a nebezpečný omyl. U inkontinence je důležité dodržovat pravidelný pitný režim. Dospělý člověk by měl za den vypít 1,5 - 2 litry tekutin, nejlépe vody nebo čaje. Úplně byste měli vynechat močopudné nápoje jako je alkohol, káva nebo kyselé ovocné šťávy (např. grapefruitový nebo rajčatový džus).